WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 10

Zrekonstruowane zaułki i uliczki budapeszteńskiej starówki pełne są uroku i malowniczości. Liczne tablice pamiątkowe objaśniają treść wydarzeń, związanych z poszczególnymi budynkami, liczne są także pomniki, pochodzące głównie z XIX wieku. Osobliwa anegdota związana jest z gmachem dawnego teatru dworskiego z XVIII w. Architekt, który go projektował, Farkas Kempelen, był jednocześnie konstruktorem słynnej machiny, jakby automatu do gry w szachy. Maszyna ta przez kilkadziesiąt lat bezbłędnie pokonywała najtęższych szachistów. Podobno nawet Napoleon Bonaparte rozegrał kilka partii z węgierskim automatem. Przyrząd niestety nie dochował się do naszych czasów, wywieziono go bowiem do Ameryki, gdzie padł pastwą płomieni podczas pożaru Filadelfii w połowie XIX wieku.

Na południowym cyplu wydłużonego Wzgórza Zamkowego znajdował się właściwy zamek, czyli pałac królewski. Obecna, kolosalna budowla pochodzi z końca XIX w., lecz dzięki wykopaliskom odkryto fundamenty i partie murów, pochodzące ze znacznie dawniejszych czasów. Pierwszy zamek mieszkalny zaczął budować Bela IV w połowie XIII w., lecz dzieło ukończył dopiero Ludwik Wielki. Następni władcy rozszerzali jeszcze bardziej fortyfikacje i wznosili nowe gmachy mieszkalne. Był to więc nie tylko zamek i pałac, ale cały kompleks budynków gotyckich i renesansowych, składających się na siedzibę królewską.


Podczas panowania Turków i w trakcie walk oblężniczych pałac zamienił się w ruinę. W XVIII w. rozebrano go doszczętnie i zbudowano na tym samym miejscu barokowy pałac Marii Teresy. Stał się on w roku 1777 przejściową siedzibą uniwersytetu, przeniesionego do Budy z Nagyszombat (obecnie Trnava na Słowacji). Pałac liczył 203 sale i komnaty.

W latach 1896-1903 rozbudowano pałac bardzo znacznie według planów węgierskich architektów, w stylu neobarokowym. Liczył on w sumie 860 sal, pokoi i innych pomieszczeń. W roku 1945 został ostrzelany, zbombardowany i padł pastwą pożaru. Zanim przystąpiono do odbudowy, przeprowadzono gruntowne badania archeologiczne na całym terenie. W ostatnich latach trwają intensywne prace rekonstrukcyjne. Wnętrza pałacu przeznacza się na siedzibę wielu instytucji kulturalnych, biblioteki Narodowej, muzeów i galerii sztuki.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29