WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 12

Mijamy jeszcze raz przyczółek mostu łańcuchowego, wyniosłe konstrukcje nośne w kształcie łuków tryumfalnych i wielkie rzeźby, przedstawiające drzemiące lwy. Okrążamy południową część Wzgórza Zamkowego i wkraczamy na teren rozległego parku. Park ten zajmuje obszar obniżenia między Wzgórzem Zamkowym i Wzgórzem Gellerta. Niegdyś znajdowała się tu dzielnica mieszkaniowa rozbudowana w czasach tureckich. Nosiła ona nazwę Taban. W czasie XIX wiecznej modernizacji miasta wyburzono stare domy i założono park. Wśród nielicznych zachowanych starych obiektów wyróżnia się dom przy ul. Aprod nr 1. W roku 1818 urodził się w tym domu słynny lekarz węgierski Ignc Semmelweis.


Nad parkiem dominuje potężny masyw Wzgórza Gellerta. Ma ono 235 m wysokości, jest zbudowane ze skał wapiennych i opada od strony wschodniej stromymi, urwistymi ścianami nad brzeg Dunaju. Na spłaszczonym szczycie tego wzgórza Turcy wybudowali niegdyś drewniany zameczek. W roku 1851, po stłumieniu rewolucji węgierskiej, Austriacy wznieśli tutaj potężną cytadelę, by z jej murów za pomocą dalekonośnej artylerii trzymać w szachu miasto, które zostało zdobyte, ale się nigdy nie poddało. Dzisiaj to miejsce o złej sławie służy celom turystyki: w murach cytadeli wzniesiono wielki hotel, na dawnych bastionach pije się kawę lub wino. Także i w niektórych kazamatach fortecznych znalazły pomieszczenia gastronomiczne lokale. Wzgórze Gellerta przyciąga w każdy pogodny dzień tłumy ludzi, którzy pragną stąd podziwiać przepiękną panoramę; niezapomniany jest widok miasta w nocy. Najlepszy punkt widokowy to podnóże stojącego tutaj pomnika. Jest to statua wolności, postać kobieca kolosalnych rozmiarów. Postać trzyma w wyciągniętej ręce liść palmy, symbol zwycięstwa i pokoju. Pomnik widoczny jest niemal ze wszystkich stron miasta. Na cokole wyryto nazwiska żołnierzy radzieckich, którzy padli w ciągu walk zimowych 1944/45 w walce o wyzwolenie Budapesztu.

Na południe rozciąga się daleka panorama pagórkowatych, rozległych dzielnic mieszkaniowych Kelenfold i Budafok. Za srebrzyście lśniącą wstęgą Dunaju dymią setki kominów fabrycznej dzielnicy Czepel. Patrząc na wschód, dostrzegamy istne morze dachów Pesztu, sięgające aż po horyzont. Wystrzelają ponad nie poszczególne wieże kościelne, lub nieco wyższe gmachy. Tuż u stóp góry widać smukły most. Jest to odbudowany w roku 1964 wiszący most Elżbiety. Przeznaczono go dla szybkiego ruchu, dlatego po stronie Budy jezdnie rozgałęziają się na betonowych estakadach i ślimakach, zapewniających bezkolizyjną komunikację.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29