WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 13

Widok na dzielnice mieszkaniowe Budy na północy i północnym zachodzie przesłaniają nieco zarysy Wzgórza Zamkowego. Ale dalsze sylwetki wzgórz Budy są nieco wyższe niż sam Varhegy, można więc zorientować się z tego punktu w topografii terenu. Cała niemal współczesna Buda rozsiadła się na wzgórzach, przechodzących dalej na północny zachód w zalesione, wysokie do 500 metrów pagóry. Daje to niezwykły efekt urbanistyczny. Między głównymi arteriami przelotowymi rozciąga się szachownica ogrodów i domów, po części jednorodzinnych. Mieszkając w zasięgu szybkiej komunikacji miejskiej, można jednocześnie mieć wrażenie pobytu w jakiejś miejscowości letniskowej.

Buda, oprócz czysto widokowych, ma także i walory klimatyczne. Nigdy nie dają się tu we znaki upały, powietrze jest znacznie czyściejsze i zdrowsze niż po lewej stronie Dunaju, to znaczy w płaskim i gęsto zabudowanym Peszcie. Oczywiście ci, którzy pracują po tamtej stronie rzeki, a mieszkają po tej, muszą codziennie dojeżdżać do pracy. To prawda, jednak komunikacja między obiema częściami miasta jest tak doskonale zaplanowana, tak regularna i szybka, że nie nastręcza to zbyt wielkich kłopotów. Także i zaopatrzenie mieszkańców Budy jest znakomite. Sieć sklepów różnego rodzaju jest nie tylko gęsta, ale i proporcjonalna.


Skoro po łagodnych serpentynach zejdziemy ze Wzgórza Gellerta, siądziemy w którykolwiek autobus lub tramwaj jadący nad Dunajem w kierunku północnym, w ciągu pół godziny najwyżej możemy dotrzeć do dzielnicy Obuda, czyli Stara Buda, by zwiedzić wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich.

Większość odsłoniętych zabytków rzymskich podziwiać można w bezpośrednim sąsiedztwie bulwaru Romai-part, na terenie stosunkowo płaskim, wklinowanym między brzeg Dunaju i wzgórza, zbliżone doń od zachodu. Wielu uczonych prowadziło tu przez całe dziesięciolecia żmudne prace badawcze. Najcenniejsze przedmioty pochodzące z tych wykopalisk, zarówno artystyczne, jak i codziennego użytku, zgromadzono w specjalnym muzeum (Taborvarosi Rommuzeum) znajdującym się przy ul. Korvin Otto 63, dzielnica III, w bezpośrednim sąsiedztwie wykopalisk. Zwiedzanie ruin miasta rzymskiego warto zacząć właśnie do tego muzeum, aby sobie wpierw wyrobić ogólny pogląd na rozmiary i funkcje samego antycznego miasta. Ekspozycja muzeum obejmuje rzeźby, detale architektoniczne, ołtarze, piękną kolekcję ceramiki artystycznej z miejscowych warsztatów, broń, narzędzia i ozdoby, w takim bogactwie i rozmaitości, jakie spotkać można jedynie w muzeach na terenie samej Italii. Prócz eksponatów oryginalnych są tu także materiały poglądowe, jak rekonstrukcje, plany, liczne plansze i teksty. Dzięki pracom uczonych węgierskich udało się odtworzyć stosunkowo dokładnie historię miasta Aquincum.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29