WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 17

Ulica Vaci, biegnąca równolegle do Dunaju, już od stulecia skupia najpiękniejsze sklepy stolicy, zwłaszcza jubilerskie, galanteryjne, salony mody, zakłady fryzjerskie. Są tu także liczne kawiarnie i zakłady gastronomiczne, np. niewielka restauracja, w której podaje się wyłącznie potrawy włoskie. Nad samym Dunajem znajdowało się niegdyś miejskie korso, główna promenada spacerowa. Niestety, w czasie wojny w gruzach legły wybudowane tutaj hotele. Dawną funkcję tego bulwaru przypominają piękne zieleńce.

Przy placu, na którym stoi pomnik wielkiego poety i patrioty, Sandora Petofiego, znajdują się dwa stare kościoły: prawosławny, zbudowany w końcu XVIII wieku, z ciekawie wyposażonym wnętrzem, oraz dawny kościół parafialny Pesztu. Ta druga budowla jest najstarszym pomnikiem architektury sakralnej - pochodzi z XII wieku. W następnym stuleciu kościół zniszczyli Tatarzy, jednak po odbudowie w stylu gotyckim dokonanej w XV wieku pozostały niezmienione dolne, romańskie partie murów. Ostateczny wygląd elewacji zawdzięcza kościół przebudowie barokowej.


Mimo że w przeważającej części zabudowa tej dzielnicy pochodzi z XIX w. jej secesyjne domy posiadają nieraz własną, ciekawą historię. W pamięci mieszkańców przechowały się wspomnienia o różnych wydarzeniach, związanych z tymi budynkami. Utrwala się tę pamięć, umieszczając na murach kamienic specjalne tablice. Tak np. restauracja i kawiarnia "Pilvax" przy ulicy Pilvax koz, była w latach 40-tych XIX stulecia stałym miejscem spotkań rewolucjonistów stolicy. Tutaj 15 marca 1848 spotkał się Petofi z grupą najbliższych przyjaciół, tuż przed wybuchem powstania. Dziś "Pilvax" słynie ze znakomitej kuchni, zaś we wnętrzu tego lokalu znajduje się stała wystawa pamiątek rewolucji 1848 roku.

Na rogu ul. Kossutha i Muzeum-Korut stoi wytworny hotel "Astoria" z restauracją i kawiarnią na parterze. Jest to jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań stolicy, urządzono więc podziemne przejście dla pieszych. Jeśli skręcimy w ul. Muzeum-Korut, zobaczymy niebawem kompleks gmachów uniwersytetu. Został on przeniesiony do tej siedziby w roku 1784 po siedmioletniej działalności na Zamku w Budzie. Mury tej uczelni opuściło wielu wybitnych uczonych, zaś młodzież studencka zawsze była awangardą walki o wolność i niepodległość kraju. Z czasem, w ciągu XIX wieku, a zwłaszcza w ostatnim dwudziestoleciu, niektóre wydziały wyodrębniły się w osobne wyższe uczelnie.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29