WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 19

Ale i tutaj są zabytki: szpital im. Ignacego Semmelweisa, dawniej św. Rocha, oraz kaplica barokowa, przypierająca do gmachu szpitala. Pod ścianami tej kaplicy siadują często wieśniaczki, sprzedające koronki, haftowane serwetki i lalki w strojach ludowych. Szpital zawdzięcza swą nazwą wybitnemu lekarzowi, który pracował tu w połowie XIX wieku i dokonał doniosłych odkryć w zakresie leczenia chorób dziecięcych. Naprzeciw szpitala znajduje się pomnik doktora Semmelweisa.

Na samym końcu ul. Rakoczego usytuowano dworzec kolejowy Keleti (Wschodni). Liczy on 130 lat i wybudowany został przez słynnego w owym czasie architekta. Obydwa zresztą dworce Pesztu, tak Keleti jak i Nyugati (Zachodni), to swego rodzaju zabytki. Ich wielkie mroczne hale, pałacowy niemal wystrój, staroświeckie gzymsy i detale - mogłyby z powodzeniem stanowić dekorację do filmu z fin de siecle'u. Dworce te mają swój oryginalny urok, przypominają czasy, gdy kolej żelazna uważana była za symbol wieku pary i elektryczności.

Jeśli ul. Rakoczego jest domeną handlu, to Nepkoztarsasag - sztuki. Wspaniała opera, operetka słynna na cały świat, akademia sztuk plastycznych, kilka teatrów dramatycznych, muzycznych i rewiowych, teatr lalek, wreszcie - muzea. Dwa najważniejsze muzea sztuk plastycznych znajdują się u wylotu wielkiej arterii, na pl. Hosok.


Jedna z najciekawszych osobliwości tej ulicy ukryta jest jednak całkowicie pod ziemią. Chodzi o budapeszteńskie metro. Oddano je do użytku 2 maja 1896 roku, ma ono 3,75 km długości i biegnie pod jezdnią Nepkoztsrsasgutja. Była to trzecia miejska podziemna kolej w Europie, po neapolitańskiej i londyńskiej. W owych czasach stanowiła rewelację techniczną, czynna jest do dziś.

Rzecz ciekawa, że decyzja budowy kolei podziemnej w Budapeszcie w końcu XIX wieku wynikła nie z potrzeb regulacji wielkiego ruchu, lecz z obawy, by tramwaj elektryczny (który wówczas wprowadzano na miejsce omnibusów konnych) nie zeszpecił charakteru najwytworniejszej ulicy.

Inwestycja ta zbiegła się z ogromną wystawą, zorganizowaną dla uczczenia węgierskiego Millenium. W roku 1896 obchodzono niezwykle uroczyście 1000-lecie państwa. Wystawa odbywała się na terenie obecnego parku Varosliget. Millenium upamiętniono również pomnikiem, wystawionym na placu Hosok. Na środku wznosi się kolumna wysokości 36 metrów, dźwigająca postać symbolicznego anioła. Po obu stronach kolumny stoją półkoliste kolumnady, ozdobione licznymi postaciami bohaterów narodowych, zaś przed kolumną rzuca się w oczy konna statua księcia Arpada w otoczeniu Madziarów, założycieli państwa węgierskiego w roku 896.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29