WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 22

Obecnie nowe, przestronne, komfortowe i estetyczne bloki mieszkalne są wymownym symbolem przemian, jakich dokonała na Węgrzech władza ludowa. Zresztą wielkie osiedla mieszkaniowe powstały i w innych dzielnicach robotniczych. Widzimy je w Obuda, w Angyalfold, w Ujpest i Kobanya. Są to dzielnice, które szerokim wieńcem otaczają śródmieście. Choć największa koncentracja przemysłu występuje na wyspie Czepel, także i w innych przedmieściach pracują zmodernizowane, lub zupełnie nowe zakłady przemysłowe.

Tak więc chlubą Ujpestu są zakłady wytwarzające lampy radiowe, żarówki, dawniej znane pod firmą Tungsram, obecnie - Egyesult Izzolampa es Villamossagi Rt. Istnieje tu instytut badawczy, który dokonał wielu odkryć w dziedzinie techniki elektronowej i lamp oświetleniowych. Prócz tego w Ujpest pracują fabryki obuwia, mebli, zakłady tekstylne i skórzane. W dzielnicach Pesterzsebet i Kispest zasługują na uwagę wielka fabryka traktorów Voros Csillag (Czerwona Gwiazda) oraz duża przędzalnia wełny kamgarnowej, zaś dzielnica Kobanya posiada browary i zakłady przemysłu cukrowniczego. Ale światową sławę dała tej dzielnicy wielka fabryka Ganz-MAVAG, produkująca przede wszystkim wagony, lokomotywy i ekspresowe pociągi spalinowe o pięknych aerodynamicznych liniach. Fabryka ta wysuwa się na czoło producentów lokomotyw dieslowskich w krajach obozu socjalistycznego.


Wszystkie te dzielnice mają własne ośrodki kulturalne i wypoczynkowe. Na uwagę zasługują domy kultury poszczególnych wielkich zakładów, prowadzące ożywioną działalność. W ich salach odbywają się przedstawienia teatralne i koncerty, wykłady i odczyty, czynne są poradnie dla amatorów i ogniska plastyczne. Każdy wielki zakład, każda dzielnica robotnicza ma także swe parki i dużo obiektów sportowych, nieraz nawet po kilkanaście.

Ale w czasie lata, gdy w murach miasta doskwierają upały, kto żyw śpieszy nad wodę. Nikt jednak nie kąpie się w Dunaju, nie ma na brzegach tej rzeki ani plaż, ani kąpielisk. Mimo to Budapeszt oferuje swym mieszkańcom tak liczne kąpieliska, jak żadna chyba inna stolica w Europie. Najpopularniejsze znajdują się na wyspie Małgorzaty.

Wyspa ta ma dwa i pół km długości, rozciąga się od mostu Małgorzaty na południu do mostu Arpada na północy. Jej powierzchnia wynosi 57 ha i stanowi jeden olbrzymi park, pełen różnorodnych niespodzianek. Dociera tu komunikacja miejska, zaś po alejach samej wyspy jeżdżą mikrobusy z otwartymi przyczepami. Po lewej stronie głównej trasy znajduje się kompleks urządzeń państwowego ośrodka sportów wodnych. Tutaj trenuje pływacka kadra narodowa, ćwiczą drużyny piłki wodnej. Ale doskonałe baseny są - oczywiście poza godzinami treningów - dostępne dla publiczności.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29