WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 27

Oczywiście kuchnia węgierska ma także i potrawy warzywne, mączne oraz kombinowane. Świetne są gołąbki w kapuście po węgiersku, smakowite i pikantne łazanki. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien zwyczaj węgierskiej gastronomii. W niektórych restauracjach jadłospisy podzielone są na dania główne i zwykłe. Ceny tych głównych potraw obliczone są nie na jedną osobę, lecz na dwie lub trzy. Gdy zamówi się taką potrawę, na stole pojawią się nakrycia oraz dymiący, kopiasty półmisek. Goście nakładają sobie na talerze według własnego uznania. Gdy ktoś przychodzi do restauracji sam, powinien zamówić pół lub 1/3 porcji takiej potrawy. Dania zwykłe są podawane od razu w porcjach dla jednej osoby.

Niezależnie od narodowych potraw węgierskich, we wszystkich większych restauracjach znajdziemy bogaty wachlarz dań typu międzynarodowego, ogólnoeuropejskiego, lub też jakieś potrawy charakterystyczne dla innych krajów. Każdy więc może sobie wybrać wedle upodobań i chwilowej ochoty. Warto na koniec wspomnieć o kawie. Rodak z nad Wisły, otrzymując w Budapeszcie małą filiżankę kawy, jest w pierwszej chwili rozczarowany. Ale gdy spróbuje, to stwierdza, że moc i smak nagradza z nawiązką niedostatek ilości. Kawę na Węgrzech parzy się bowiem na sposób włoski - mało wody, bardzo dużo kawy. Kawa mała nazywa się "simpla", duża zaś "dupla", to znaczy podwójna. Nawiasem mówiąc, Węgry znajdują się na jednym z pierwszych miejsc listy konsumentów kawy na świecie. Pije się tutaj kawę w małych ilościach, ale za to kilka, lub nawet kilkanaście razy dziennie. Obiad zwykle jada się w mieście, nie szukając długo lokalu, po prostu tam, gdzie najbliżej. Ważniejszym posiłkiem jest kolacja. Jeśli pogoda dopisuje, wielu amatorów rusza do ulubionych zakładów.


Czasem warto pojechać dość daleko, np. do restauracji na górze Harmashatar-hegy. Z tarasu tego lokalu roztacza się wspaniały, jedyny w swoim rodzaju widok na miliony świateł wielkiego miasta. Góra owa leży w łańcuchu sporych wyniosłości, półkoliście otaczających Budę. Najwyższym szczytem jest Janos-hegy (520 m), na którym zbudowano specjalną wieżę widokową. Wzgórza te są pięknie zalesione i stanowią najbliższy miastu, często odwiedzany teren wycieczkowy.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29