WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 28

Dobrze rozwiązano tu komunikację, wszędzie niemal docierają autobusy miejskie, a na szczyt wzgórza Szabadsag-hegy zbudowano nawet kolejkę zębatą. Zbocza tego wzgórza zabudowane są zarówno willami, jak i sanatoriami. W zimie można zażywać w górach Budy jazdy na nartach, są także skocznie narciarskie.

Interesującą osobliwością tej okolicy jest miniaturowa kolejka, której trasa prowadzi przez najpiękniejsze zakątki, przez wzgórza i doliny na dystansie 11 kilometrów. Obsługę kolejki stanowią dzieci. Linię tę wybudowano w latach 1948-50 jako podarunek rządu dla organizacji pionierskiej. Końcowy przystanek Sagvari-liget leży niedaleko miasteczka pionierskiego, zwanego Csilleberc na wysokości około 400 m n.p.m. Każdego lata obozują tutaj tysiące chłopców i dziewcząt z całego kraju i z zagranicy.

W pobliżu tego obozu podziwiać można w lesie resztki murów, którymi otoczony był niegdyś zwierzyniec królewski, założony przez Macieja Korwina. Był to właściwie rezerwat, zastrzeżony na teren łowiecki dla króla. Uwagę zwraca źródło Disznofo, cel licznych wycieczek. Jest ono obmurowane i stanowi częsty motyw legend ludowych, związanych z wydarzeniami historycznymi.

Mało kto wie, że nie ruszając się poza granice Budapesztu można zwiedzać jaskinie, bogate w nacieki z krystalicznego węglanu wapnia, oświetlone po części elektrycznie. Są w nich rzadkie i cenne formacje aragonitowe. Informacji na temat zwiedzenia jaskiń najlepiej zasięgnąć w restauracji Barlangetterem (restauracja jaskiniowa) przy ulicy Szepvolgyi, w Budzie. Najbardziej znana jest jaskinia Palvolgyi, oraz groty we wzgórzach Ferenhegy i Szemlohegy.


Częstym celem wycieczek ze stolicy jest Godollo, niegdyś letnia rezydencja królewska i teren królewskich łowów. Miejscowość leży na północny wschód od Budapesztu, jedzie się tam kolejką podmiejską lub autobusem. Główną atrakcją Godollo jest wspaniały, wielki park leśny oraz pałac, zbudowany w roku 1747 przez księcia Grassalkowicza. Obecnie w pobliżu funkcjonuje wyższa szkoła rolnicza oraz niedawno założona wytwórnia aparatury pomiarowej.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 29