WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 29

Interesujące trasy dłuższych wycieczek prowadzą także ze stolicy na północ, wzdłuż Dunaju, na zachód - w góry Vertes, oraz na południowy zachód, do Szekesfehervar. Najbardziej jednak nęci turystów sam Dunaj. Można np. zażyć przejażdżki tramwajem wodnym, to znaczy jednym z małych stateczków, utrzymujących regularną komunikację w obrębie miasta. Można wsiąść na pokład któregoś ze statków spacerowych. Są to białe, wysłużone bocznokołowce, odbywające rejsy wycieczkowe na nieco większym dystansie niż owe tramwaje wodne. Wieczorami statki spacerowe są iluminowane kolorowymi lampionami. Ale wyobrażenie o życiu Dunaju, tej wielkiej i sławnej rzeki, dać nam może tylko dłuższa podróż którymkolwiek ze statków utrzymujących regularną żeglugę pasażerską na długich dystansach.

Oczywiście po powrocie z takiego rejsu zatrzymamy się znowu na pewien czas w stolicy. Później wyruszymy jeszcze kilka razy w różne strony, by zwiedzić najciekawsze regiony kraju. Powracając i wyjeżdżając, zauważymy dziwne zjawisko: oto Budapeszt, który - jak się wydawało - znamy już nieźle, za każdym razem wyda się nam nieco inny. Nie tylko dlatego, że jakieś urocze fragmenty będą miały inne oświetlenie, lub też zobaczymy wieczorem to, co widzieliśmy kiedy indziej wczesnym rankiem. Po prostu jest to miasto, posiadające własną osobowość, i jak każda żywa istota nieustannie zmienia wyraz swego - użyjmy tu przenośni - oblicza.


No i jeszcze jedno. Jest to miasto tak wielkie i urozmaicone, że tydzień, dwa, a nawet trzy nie wystarczają, by poznać go rzeczywiście do ostatniego zakamarka. Oprócz budowli zabytkowych i całych zespołów urbanistycznych o zabytkowej wartości, ma Budapeszt 29 muzeów i stałych wystaw, 2 opery, 20 teatrów i sal koncertowych, ponad 100 kin, 22 większe biblioteki, 7 kin i teatrów letnich, 85 większych restauracji, cukierni, kawiarń i innych zakładów gastronomicznych, 18 dancingów, 12 większych pływalni i zakładów kąpielowych... By wszystkie te miejsca zobaczyć, odwiedzić i poznać, nie wystarczy krótki pobyt. Zresztą w Budapeszcie nie tylko się miasto ogląda i poznaje. Tu się po prostu żyje, wesoło, przyjemnie i ciekawie. Tutaj się zawsze chętnie wraca.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28