WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 5

Poza śródmieściem leżą: na północy most Arpada (Arpad-hid) i kolejowo-drogowy Ujpesti Vasuti hid, zaś na południu - most im. Petofiego (Petofi­hid) i kolejowo-kołowy most Osszekoto vasuti hid. Tak więc najbardziej skrajne mosty służą ruchowi kolejowemu. Podobnie bowiem jak i ulice okrężne, tak i kolej żelazna stolicy posiada linię obwodową, leżącą po stronie peszteńskiej.

Niewątpliwie mosty na Dunaju dzięki swym charakterystycznym kształtom stanowią dla przybysza pierwsze punkty orientacyjne w gąszczu tego wielkiego miasta. Ale bardzo szybko utrwalają się w pamięci także i inne charakterystyczne obiekty: Parlament, katedra św. Stefana, sylwetka wzgórza Gellerta, kościół Macieja Korwina, zamek. Rozpocząwszy zwiedzanie miasta od właściwego śródmieścia, szybko poznamy jego wyjątkowo logiczny i przejrzysty plan. Jeśli przy tym będziemy mieli do dyspozycji drukowany plan miasta, trudności znikną.


Trzeba zwrócić tutaj uwagę na dość istotny szczegół: wszystkie dzielniće Budapesztu (administracyjne) oznaczone są na planach cyframi rzymskimi od I do XXII. Cyfry te zawsze podaje się na adresach. Także i na tabliczkach z numerami domów na wszystkich ulicach uwidocznione są owe rzymskie cyfry. W ostatecznym rezultacie więc orientacja w mieście sprowadza się do znajomości tych 22 dzielnic. W obrębie bowiem samej dzielnicy każdy wskaże poszukiwaną ulicę czy konkretny obiekt.

Komunikacja w Budapeszcie jest znakomita. Mniejszą rolę odgrywają w niej tramwaje, znacznie większą — autobusy. Kursują one bardzo często, do późnych godzin nocnych, rzadko są przeładowane. Kupując bilet, trzeba wyraźnie zaznaczyć, czy chodzi o bilet zwykły, czy też przesiadkowy. Ten ostatni kosztuje niewiele więcej niż zwykły, lecz upoważnia do czterokrotnego przesiadania się do autobusów innych linii, przecinających się z tą, na której kupiliśmy bilet. Nie można jednak zmieniać rodzaju lokomocji - bilet autobusowy np. nie upoważnia do przesiadania się do tramwaju. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Parlamentu i otaczającej go dzielnicy biurowej. Jest to dzielnica V. Imponujący gmach parlamentu (Orszaghaz) zbudowany został w latach 1885-1902 i zaliczano go wówczas do największych budowli świata. Jest to zresztą do dziś największy budynek, jaki kiedykolwiek wzniesiono w stylu neogotyckim. Ma 268 m długości, 118 m szerokości, zaś wysokość - aż do szczytu centralnej kopuły - wynosi 96 metrów. Godne uwagi jest bogactwo wystroju architektonicznego zewnątrz budynku, oraz szczodrość artystów dekorujących wnętrze. Kilkaset rzeźb i kolumn, freski, malowidła. Na ozdobne złocenia w obszernych klatkach schodowych, salach i gabinetach zużyto ponad 40 kg czystego złota.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 8
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29