WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Budapeszt cz. 8

Warto zwrócić uwagę na podworce starych domów przy tej ulicy. Są one pełne uroku, zwłaszcza dzięki studniom, nierzadko wykonanym z marmuru. Idąc dalej na południe, zobaczymy w perspektywie ul. St. Istvan wspaniałą fasadę bazyliki św. Stefana, a następnie obszerną przestrzeń zazielenionego placu Engelsa. Tutaj znajduje się centralny dworzec autobusowy.

Przypierająca do placu ulica Jozsef Attila rozcina V dzielnicę na dwie części. Jest to granica właściwej dzielnicy biurowej, dalej na południe rozciąga się już dzielnica handlowa. Skręcamy więc w prawo i wkrótce widzimy znów Dunaj z panoramą Budy na przeciwległym brzegu. W tym miejsću, przy pl. Roosevelta, mieszczą się główne biura przedsiębiorstwa podróży i turystyki IBUSZ.

Rzekę przekroczymy po pięknym moście łańcuchowym im. Istvana Szechenyi'ego. Most ten zbudowano w połowie XIX w. z inicjatywy tego wielkiego patrioty i męża stanu, projektantem był angielski konstruktor William Clark. Most ma 375 m długości, 48 m wysokości i należy do najwybitniejszych osiągnięć ówczesnej techniki. Był to pierwszy stały most stolicy Węgier i zarazem pierwszy most, zrekonstruowany po zniszczeniach II wojny światowej dokładnie w 100 lat po oddaniu do użytku.


Za mostem, po stronie Budy przedłużenie tej ważnej arterii komunikacyjnej stanowi tunel Alagut, przebijający wzgórze zamkowe. Jest to założenie urbanistyczne tego samego rodzaju, co warszawska trasa W-Z, jednak zbudowane o całe 100 lat wcześniej i z tego względu zasługujące na uwagę. Wzgórze Zamkowe (Varhegy) ma ok. 170 m wysokości i na swym wydłużonym, płaskim wierzchołku dźwiga całą niemal najstarszą część miasta. Dzielnica ta nazwana jest Var (zamek) i składa się z właściwego zamku oraz licznych uliczek, placyków, zaułków otoczonych starymi domami. Przed ostatnią wojną dzielnica ta postradała w znacznym stopniu swój staroświecki charakter, gdyż na miejscu średniowiecznych budynków wznoszono typowe czynszówki. Po katastrofalnych zniszczeniach wojennych postanowiono odnowić uratowane obiekty zabytkowe, inne zaś - zrekonstruować. Jest tu więc pewna analogia ze starówką warszawską.

Całe wzgórze zamkowe łącznie ze starym miastem otaczają mury obronne. Poszczególne ich fragmenty pochodzą z różnych okresów, poczynając od XIV wieku. Mury obronne stale rozbudowywano, względnie naprawiano po kolejnych zniszczeniach. Jest więc tutaj i baszta turecka, bastiony z XVI i XVII wieku. Najnowszym elementem jest często fotografowany Bastion Rybacki (Halaszbastya). Jest to konstrukcja współczesna, wzniesiona według wizji znanego artysty Frigyesa Schuleka w stylu pseudoromańskim. Stanowi ulubiony cel niedzielnych spacerów mieszkańców stolicy.

Czytaj dalej:
- Budapeszt cz. 1
- Budapeszt cz. 2
- Budapeszt cz. 3
- Budapeszt cz. 4
- Budapeszt cz. 5
- Budapeszt cz. 6
- Budapeszt cz. 7
- Budapeszt cz. 9
- Budapeszt cz. 10
- Budapeszt cz. 11
- Budapeszt cz. 12
- Budapeszt cz. 13
- Budapeszt cz. 14
- Budapeszt cz. 15
- Budapeszt cz. 16
- Budapeszt cz. 17
- Budapeszt cz. 18
- Budapeszt cz. 19
- Budapeszt cz. 20
- Budapeszt cz. 21
- Budapeszt cz. 22
- Budapeszt cz. 23
- Budapeszt cz. 24
- Budapeszt cz. 25
- Budapeszt cz. 26
- Budapeszt cz. 27
- Budapeszt cz. 28
- Budapeszt cz. 29