WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Mała Nizina i Alpy cz. 5

W roku 1242 najazd mongolski zamienił Gyor w ruiny i zgliszcza. Wkrótce miasto odbudowano, ale podczas wojen turecko-austriackich zostało kompletnie spalone, tym razem przez własną załogę, która nie chciała oddać pięknego i bogatego miasta wrogom. Wówczas to Turcy nazwali Gyor "janik kala", to znaczy — spalone miasto. Także i w późniejszych czasach kolejne wojny, przemarsze wojsk lub żywiołowe katastrofy niszczyły całe połacie Gyor.

Fakt, że była to niemal zawsze twierdza, wywarł duży wpływ na urbanistykę starych dzielnic, niegdyś otoczonych murami. Poszczególne kamienice posiadały wewnętrzne przejścia, wyprowadzające na ulice sąsiednie lub place. W wypadku alarmu, zarówno kwaterujący w mieszczańskich domach żołnierze załogi, jak i mieszczanie uczestniczący w obronie, mogli biec na wyznaczone punkty na murach najkrótszą drogą, nie tworząc zatorów w wąskich uliczkach. Także i w wypadku walk w mieście można było wychodzić przez znane przejścia na tyły wojsk nieprzyjacielskich, które zdołały wtargnąć w ulice.


Względom obronnym zawdzięcza także Gyor mnogość wykuszów, zdobiących elewację starych kamienic. Pierwotnie wykusze miały służyć jako strzelnice podczas walk ulicznych, później, już w XVIII wieku, budowano je już tylko mocą tradycji. Nigdzie indziej na Węgrzech nie ma tak wielu wykuszów, jak właśnie tutaj.

Centrum starego miasta stanowi wzgórze Kaptalan-domb, po części usypane w dawnych wiekach sztucznie, tuż obok ujścia Raby. Niegdyś właśnie na tym wzgórzu znajdował się obóz rzymski. Obecnie stoi tu pałac biskupi, którego mury wzniesiono w znacznej części w XVI stuleciu. Ale zachował się fragment dużo starszy — sklepiony skarbiec, pozbawiony okien, połączony niegdyś z murowanym tunelem, przez który można było wyjść niepostrzeżenie daleko poza mury miasta. Ów skarbiec i tajny loch wybudowano w XIII wieku, mając świeżo w pamięci najazd tatarski.

Nie opodal pałacu biskupiego wznoszą się wyniosłe mury katedry. Apsyda tej budowli wykazuje cechy romańskie i pochodzi z wieku XIII, fasada zaś utrzymana jest w stylu klasycystycznym. Część wystroju wnętrza to dzieła baroku. W skarbcu katedralnym przechowywane są cenne księgi, kielichy i monstrancje wykonane przez artystów w różnych czasach, od XIV do XVIII wieku.

Wokół pałacu i katedry skupiają się stare dzielnice miasta, pełne uroczych ciasnych zaułków. Niemal każda z tych uliczek ma swój własny, niepowtarzalny wyraz. Większość domów pochodzi z XVII i XVIII wieku, stąd też interesują się nimi ciągle historycy sztuki. Stare miasto w Gyor jest jakby muzeum architektury pod gołym niebem.

Czytaj dalej:
Mała Nizina i Alpy cz. 1
Mała Nizina i Alpy cz. 2
Mała Nizina i Alpy cz. 3
Mała Nizina i Alpy cz. 4
Mała Nizina i Alpy cz. 6
Mała Nizina i Alpy cz. 7
Mała Nizina i Alpy cz. 8
Mała Nizina i Alpy cz. 9
Mała Nizina i Alpy cz. 10
Mała Nizina i Alpy cz. 11
Mała Nizina i Alpy cz. 12
Mała Nizina i Alpy cz. 13
Mała Nizina i Alpy cz. 14
Mała Nizina i Alpy cz. 15