WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Średniogórze północne cz. 5

W średniowieczu Eger miało poważne znaczenie jako ośrodek handlu i rzemiosła. Katedra odbudowana w stylu gotyckim równała się - wedle opisów - słynnej katedrze w Kolonii. Dziś pozostały tylko ruiny i fragmenty kamiennych rzeźb. Na wzgórzu nad miastem podziwiać można także pozostałości potężnej twierdzy, rozbudowanej przez włoskich mistrzów fortyfikacji w pierwszej połowie XVI w.

W roku 1552 nadciągnęła armia turecka, licząca 150 tys. żołnierzy. Jej zadaniem było zdobycie fortecy w Eger, bronionej przez 2 tys. Węgrów pod dowództwem dzielnego kapitana Istvana Dobo. Turcy przypuszczali do murów rozpaczliwe szturmy, lecz obrona była zacięta i bohaterska. Na murach stanęły obok żołnierzy także i kobiety, mieszczanki z Eger, które schroniły się w twierdzy przed nadciągającym wrogiem. Turcy musieli wreszcie odstąpić od oblężenia, zajęli miasto i twierdzę znacznie później, w wyniku długotrwałych i krwawych walk.

Bohaterska obrona zamku stała się tematem powieści Gwiazdy Egeru, napisanej przez Gezę Gardonyi, najpopularniejszej do dziś książki węgierskiej młodzieży. Została ona przetłumaczona na liczne języki, także i na polski. Grób autora znajduje się nie opodal twierdzy.

Wyobrażenie o rozmiarach i sile fortyfikacji daje zwiedzanie kazamatów i lochów, wydrążonych w skalistym wzgórzu. Długość zbadanych dotąd tuneli przekracza w sumie półtora kilometra, w kilku podziemnych salach znajduje się ekspozycja muzealna.


W czasie panowania tureckiego dawne budowle sakralne uległy zniszczeniu, na ich miejscu Turcy wystawili wielki meczet. Do dziś zachowała się strzelista - 40-metrowa wieża minaretu. Po ustąpieniu Turków miasto rozkwitło na nowo, o czym świadczą liczne budowle w stylu barokowym. Dwuwieżowy kościół Minorytów (na placu Kossutha) uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej klasycznych przykładów węgierskiego baroku. Budowa tego kościoła trwała 15 lat - od roku 1758 do 1773. Pięknym zabytkiem jest także XVIII-wieczny ratusz (obecnie siedziba władz administracyjnych okręgu), którego kuta w żelazie brama podawana jest jako najwybitniejszy przykład ówczesnego kowalstwa artystycznego.

W sumie Eger chlubi się ponad 200 budynkami, o randze zabytków. By zwiedzić miasto, obejrzeć wszystkie uliczki i zakamarki - nie wystarcza jeden dzień. Tym bardziej, że tutejsze muzea posiadają zbiory o wybitnej wartości. Tak np. w galerii obrazów w Muzeum im. Istvana Dobo podziwiamy tryptyk włoskiego trecento, pędzla Dosso Rossi z Siany, kilka innych obrazów włoskich mistrzów, oraz rzeźbę Canovy przedstawiającą Jana Chrzciciela. Bogate są także zbiory archeologiczne.

W programie każdej wycieczki znajduje się także zwiedzanie piwnic winiarskich. Okolica miasta, to jeden wielki, doskonale uprawiony ogród z przewagą winnic. Uprawa winnej latorośli ma tu dawne tradycje - pierwsza wzmianka o znakomitych winach z Eger pochodzi z XV w. Zresztą w czasach późniejszych wiele o tych winach napisano, m.in. poeta Vorosmarthy poświęcił im cały utwór. Nic dziwnego: już przecież starożytni wierzyli, że muza poetów zaklęta jest w winie.

Czytaj dalej:
Średniogórze północne cz. 1
Średniogórze północne cz. 2
Średniogórze północne cz. 3
Średniogórze północne cz. 4
Średniogórze północne cz. 6
Średniogórze północne cz. 7
Średniogórze północne cz. 8
Średniogórze północne cz. 9
Średniogórze północne cz. 10
Średniogórze północne cz. 11
Średniogórze północne cz. 12
Średniogórze północne cz. 13