WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Średniogórze północne cz. 6

Na doskonałe warunki uprawy winogron składa się tu klimat (osłona od wiatrów i duże nasłonecznienie) oraz wulkaniczna gleba. Wino z Eger ma rubinowo czerwoną, klarowną barwę, stąd też pochodzi nazwa. Egri Bikaver tyle, co "krew byka". Wino tej marki zalecano w dawnych wiekach rekonwalescentom, jako szczególnie wzmacniające.

Słynne piwnice, w których wino dojrzewa w ogromnych, dębowych bekach, mieszczą się w dawnych lochach fortecznych. Można tam skosztować najprzedniejszych win, czerpanych wprost z beczek. Trzeba jednak przestrzec smakoszów: wino egerskie "wchodzi w nogi" i kto ma zamiar dokładnie zwiedzić miasto, musi wizytę w piwnicach odłożyć na sam koniec pobytu.

Atrakcją i osobliwością miasta jest także kąpielisko, którego baseny zasilane są gorącą wodą mineralną o temperaturze do 32 stopni. Są to wody silnie radioaktywne o wielorakich własnościach leczniczych. Rozbudowano tu znacznie zakłady przyrodolecznicze, urządzono kąpiele parowe i powietrzne. Leczy się w Eger choroby reumatyczne, podagrę, schorzenia systemu nerwowego. Warunki pobytu są bardzo dobre, oprócz hoteli goście mają do dyspozycji świetnie funkcjonujące zakłady gastronomiczne, park oraz piękną okolicę, spacery wśród winnic, nieporównanie malownicze widoki otwierające się ze wzgórz na miasto i dominujące nad nim, ciemnozielone kopy gór Bukowych.


Góry Bukowe (węgierska nazwa Bukk-Hegyek) są masywem zbudowanym przeważnie z wapieni, o długości 60 i szerokości około 50 km. Najwyższym szczytem jest Istallosko, wyniesiony 959 m n.p.m. Charakteryrystyczna jest forma tych gór: płaskowyż o dużej wysokości względnej, z bogato rozwiniętymi zjawiskami krasowymi.

Liczne są tutaj dolinki, wcinające się w zbocza, obrzeżone białymi skałami wapiennymi. Jaskinie spotyka się i na krawędziach i na samym płaskowyżu. Niektóre udostępniono dla turystów, inne, głębokie i przepaściste, są terenem eksploracji grotołazów. W wielu jaskiniach znaleziono w trakcie wykopalisk archeologicznych ślady dawnych kultur. Pochodzą one z okresu paleolitu i neolitu. jedna z kultur neolitycznych została nazwana "kulturą Bukk" - należą do niej pięknie zdobione, duże naczynia gliniane. Rzecz ciekawa, że ślady tej samej kultury odnaleźli archeologowie i w południowej Polsce.

Góry Bukowe pokryte są, zgodnie z nazwą, zwartymi lasami z przewagą buka. Spotyka się zresztą i lasy mieszane, składające się z dębów, buków i kilku gatunków drzew szpilkowych. Wiele jest rzadkich roślin, są pewne gatunki ziół nigdzie indziej poza tą strefą nie występujących.

Lasy Gór Bukowych należą do terenów o najbogatszej dzikiej faunie. Spotyka się na cichych leśnych polanach stada jeleni, sarn, dzików. Ponad szczytami kołują orły i jastrzębie. Na skalnych urwiskach pasą się zręczne muflon, a w ciszy niedostępnych uroczysk przemykają rysie i lisy. Czasem błysną w gęstwinie barwne pióra bażanta, wieczorami huczą donośnie sowy i puhacze. W ogóle ptaków jest tutaj mnóstwo, dużych i małych, rzadkich i pospolitych. W kryształowej wodzie górskich strumieni żyją pstrągi.

Czytaj dalej:
Średniogórze północne cz. 1
Średniogórze północne cz. 2
Średniogórze północne cz. 3
Średniogórze północne cz. 4
Średniogórze północne cz. 5
Średniogórze północne cz. 7
Średniogórze północne cz. 8
Średniogórze północne cz. 9
Średniogórze północne cz. 10
Średniogórze północne cz. 11
Średniogórze północne cz. 12
Średniogórze północne cz. 13