WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Średniogórze północne cz. 7

Wnętrze gór jest prawie niezamieszkałe. Wioski rozłożyły się gęsto na niższych stokach lub kryją się w dolinach wciętych w zbocza. Na samym płaskowyżu natomiast jedzie się godzinami przez lasy, okolica wydaje się niemal bezludna. Podczas wędrówki pieszej, z dala od dróg, napotkać można obozowiska drwali lub robotników, wypalających węgiel drzewny lub wapno w małych, prymitywnych wapiennikach.

Są to góry, nadające się do uprawiania letniej i zimowej turystyki w stylu traperskim: z plecakiem i namiotem, własnymi ścieżkami, z dala od ruchliwych szlaków. Można tu znaleźć niezakłóconą ciszę dzikiej przyrody, piękne widoki, spokój i całkowity wypoczynek. Przez obszar Gór Bukowych biegnie jedna tylko szosa, łącząca Eger z Miszkolcem, miastem przemysłowym po wschodniej stronie masywu. Jedna tylko szosa, ale jest to najpiękniejsza górska szosa Węgier. Setki zawiłych serpentyn oplata przepaście i skalne urwiska, wspina się na wyniosłości, odsłaniając co chwila inny, urzekająco piękny widok. Jest to szosa, przypominająca górskie drogi Apeninów lub Abruzzów we Włoszech.

Turyści, dla których bazą wyjściową jest Eger, wybierają zwykle tę szosę. Kursują po niej autobusy, najdogodniejszym punktem w centrum masywu jest przystanek obok wsi Repashuta. Blisko stąd, zaledwie o pół godziny marszu, znajduje się (pod szczytem góry Balvany) schronisko Bankut. Można też wyruszyć z Eger koleją, w kierunku północnym. Linia ta, łącząca Eger z osadą Putnik, przebiega w bezpośredniej bliskości stromej krawędzi masywu Gór Bukowych. Z okien pociągu obserwujemy piękne widoki: wodospady, skaliste zerwy, lasy, strumienie, i soczystozielone polany ze stadami bydła. Liczne są na tej trasie tunele. Na terenie wsi Felnemet znajdują się ruiny zamku Szarvasko, zbudowanego w XIII w. i zniszczonego przez Turków.


Punktami wyjściowymi dla wycieczek mogą być stacje Monosbel, Haromkut lub - najpiękniej położone - Szilvasvarad. Piękny park w tej miejscowości oraz pałac ozdobiony licznymi basztami były przed wojną niedostępne dla turystów jako teren prywatny. Obecnie mieści się tutaj dom wczasowy. Ścieżka dla pieszych wyprowadza na najwyższy szczyt Gór Bukowych - Istallosko, stamtąd zaś, zależnie od ochoty, różnymi drogami zawiedzie w kierunku Miszkolca.

Miszkolc (Miskolc) jest drugim co do wielkości miastem Węgier, liczy obecnie ok. 150 tys. mieszkańców. Jest siedzibą władz administracyjnych komitatu, miastem uniwersyteckim i głównym ośrodkiem okręgu przemysłowego Borsod.

Zwiedzając miasto, na każdym kroku dostrzegamy ciekawe zjawisko: przenikają się tutaj dwie epoki, dwa style urbanistyczne, wynikające nie tylko z różnicy chronologicznej epok, ale i odmiennej funkcji miasta. Jeszcze przed II wojną światową Miszkolc był miastem dostojnym, acz ubogim, punktem handlowym dla okręgu rolniczego, ośrodkiem szkolnym. Dawne czasy przypomina zbudowana w XV w. gotycka katedra z czworokątną dzwonnicą, oraz niezliczone kamieniczki mieszczańskie z wieku XIX. Budowli zabytkowych jest niewiele, większość starej zabudowy - to spokojna secesja. Ale tuż za wąskimi uliczkami starego miasta widzimy fasadę nowego uniwersytetu, o imponującej długości 500 metrów. Jest to główny budynek całego miasteczka naukowego, wzniesionego w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To sąsiedztwo starego i nowego właśnie widoczne jest na każdym kroku. Dość powiedzieć, że w ciągu 10 lat dwukrotnie powiększyła się ilość mieszkańców Miszkolca.

Czytaj dalej:
Średniogórze północne cz. 1
Średniogórze północne cz. 2
Średniogórze północne cz. 3
Średniogórze północne cz. 4
Średniogórze północne cz. 5
Średniogórze północne cz. 6
Średniogórze północne cz. 8
Średniogórze północne cz. 9
Średniogórze północne cz. 10
Średniogórze północne cz. 11
Średniogórze północne cz. 12
Średniogórze północne cz. 13