WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Średniogórze północne cz. 8

Osobliwością miasta jest jego główna ulica, Szechenyi-ut. Ma ona 14 km długości i przebiega równolegle do strumienia Szinya. Przy tej ulicy skupiły się niemal wszystkie ważniejsze budynki, m. in. teatr, założony w roku 1923, oraz świetnie wyposażone muzeum wielodziałowe. Poza właściwym miastem, głównie w kierunku północnym, ulokowano zakłady przemysłowe. Rozwijający się organizm miasta wchłonął niedawno miasteczko Diosgyor, stanowiące obecnie dzielnicę Miszkolca. W Diosgyor skupiły się zakłady przemysłu metalurgicznego, np. huta z walcownią, fabryka maszyn Dimawag, oraz największa papiernia w kraju.

W samym Miszkolcu czynne są mniejsze i większe zakłady metalurgiczne, cementownia Hejocsaba, wielka chłodnia przemysłowa, cegielnia Maly i wiele innych. Dla potrzeb rozwijającego się przemysłu założono niedawno kilka uczelni wyższych i średnich, oraz naukowe instytuty badawcze.

Przemysł decyduje o rozwoju miasta, ale i życie kulturalne toczy się tu wartkim nurtem. Świetny teatr o starych tradycjach, nowe konserwatorium, kluby i domy kultury, placówki naukowe różnych dyscyplin, także humanistycznych - wszystko to składa się na obraz miasta, drugiego w kraju nie tylko pod względem ilości mieszkańców, ale i aspiracji kulturalnych. W samym środku miasta wznosi się zielone wzgórze Avas, wysokości 232 m, cel spacerów mieszkańców i przybyszów. Ze szczytu wzgórza roztacza się przy słonecznej pogodzie piękny widok. Na zachodzie ciemne sylwetki Gór Bukowych, na południu - bezkresne pola Wielkiej Niziny, na północy łagodne wzgórza Borsodu i dymiące kominy zakładów przemysłowych. W okolicach Miszkolca leżą dwa uzdrowiska. W odległości zaledwie 10 minut jazdy autobusem Tapolcafurdo, i na skraju góry - Lillafured. Obiektem godnym zwiedzenia są także ruiny zamku pod Diosgyor, zbudowanego w XIII w. i zniszczonego podczas walk węgiersko-austriackich w końcu XVII w.


Tapolcafurdo (zwana też Miskolc-Tapolca) jest typowym, starannie utrzymanym i dobrze wyposażonym kurortem. Główny budynek zdrojowy został wzniesiony jeszcze w XVIII w., lecz większość urządzeń pochodzi z czasów ostatnich. Oprócz parków, stawów z łódkami i pijalni wód goście mają do dyspozycji piękne baseny kąpielowe zasilane gorącą wodą mineralną o temperaturze do 32 stopni. Wody tutejsze zawierają związki żelaza, miedzi i jony metali ciężkich, zalecane są przeto do leczenia chorób artretycznych, ischiasu, podagry, a także chorób serca. W czasie lata przyjeżdżają tu zresztą tysiące mieszkańców Miszkolca, by zażyć kąpieli w basenach pływackich.

Czytaj dalej:
Średniogórze północne cz. 1
Średniogórze północne cz. 2
Średniogórze północne cz. 3
Średniogórze północne cz. 4
Średniogórze północne cz. 5
Średniogórze północne cz. 6
Średniogórze północne cz. 7
Średniogórze północne cz. 9
Średniogórze północne cz. 10
Średniogórze północne cz. 11
Średniogórze północne cz. 12
Średniogórze północne cz. 13