WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Węgierska Republika Ludowa cz. 5

Przemysł włókienniczy wykorzystuje krajową bawełnę i wełnę (zakłady w Budapeszcie, Gyor, Sopron, Szombathely i Baja) a także od kilku lat perlon. Dobre rezultaty ma przemysł konfekcyjny, znakomite - skórzany, produkujący gotowe obuwie. Na obuwie przerabia się 90% skór, największe zakłady znajdują się w stolicy, w Szeged i Szombathely.

Znakomite tradycje ma węgierski przemysł spożywczy. Oprócz win (wiele gatunków o światowej sławie) i wódek wyrabia się koncentraty (np. słynna mielona papryka) oraz konserwy owocowe i warzywne. Zakłady przemysłu spożywczego, po części zupełnie nowe, po części rozbudowane i zmodernizowane, rozmieszczone są w licznych miastach i małych osadach rejonów rolniczych - Wielkiej i Małej Niziny Węgierskiej. Prócz tego wiele zakładów przemysłu spożywczego pracuje w samym Budapeszcie.

Reforma rolna 1945 roku nie tylko zmieniła strukturę własności ziemi, ale i zapoczątkowała zmiany w charakterze technicznym rolnictwa. Pierwsze miejsce zajmowała niegdyś uprawa zbóż chlebowych (40% użytków w r. 1939), podczas gdy dziś ustępuje ona (24,7% użytków w r. 1959) przed bardziej dochodowymi uprawami owocowymi i warzywnymi. Intensyfikację rolnictwa charakteryzuje także wzrost nawodnienia - z 14 tys. ha w r. 1939 do 285 tys. ha w roku 1964.


Głównymi obszarami rolniczymi są Wielka i Mała Nizina. Uprawia się kukurydzę (ok. 1,4 mln ha), pszenicę (1,2 mln ha), jęczmień, żyto, owies i ryż (33 tys. ha). Wielkie znaczenie mają plantacje tytoniu, papryki, pomidorów, cebuli i wielu innych warzyw. Na pierwszy plan wśród upraw owocowych wysuwa się winna latorośl. Roczne zbiory winogron przekraczają 600 tys. ton, zaś produkcja wina 4 mln hektolitrów. Winnice skupiają się przede wszystkim w okolicach Balatonu (gleby wulkaniczne), Tokaju, Egeru, Szekszard i Sopranu. Dużo winnej latorośli uprawia się także na równinie między Cisą i Dunajem. Poważne miejsce w eksporcie zajmują również jabłka, śliwki, brzoskwinie, morele i gruszki. Wielkie sady spotyka się w okolicach Kecskernet, zresztą i w wielu innych okolicach, np. Pecz, Szabolcs, Szatmar.

Czytaj dalej:
Węgierska Republika Ludowa cz. 1
Węgierska Republika Ludowa cz. 2
Węgierska Republika Ludowa cz. 3
Węgierska Republika Ludowa cz. 4
Węgierska Republika Ludowa cz. 6
Węgierska Republika Ludowa cz. 7