WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Węgierska Republika Ludowa cz. 7

Polska w ogólnych obrotach węgierskiego handlu zagranicznego zajmuje czwarte miejsce po Rosji, Czechach i Niemczech. Wywozimy na Węgry m.in. cynk, sodę, sól, terpentynę, farby, papier, materiały budowlane. Przywozimy z Węgier maszyny i urządzenia przemysłowe, dźwigi, lokomotywy spalinowe, autobusy, aluminium, tkaniny bawełniane i ze sztucznych włókien, konfekcję, obuwie, medykamenty, przyrządy elektryczne oraz pastę pomidorową, owoce, wino, warzywa, nasiona kukurydzy, grochu i konopi, a także zioła lecznicze.

Coraz bardziej wzrasta napływ zagranicznych turystów na Węgry, liczba ich osiągnęła 1,4 mln w 1964 r. Baza recepcyjna turystyki jest od lat dobrze rozwinięta. Rozsiane po całym kraju uzdrowiska, dysponujące kąpielami i źródłami mineralnymi, pensjonaty, sanatoria i hotele z uprzejmą obsługą, wreszcie świetnie zorganizowana gastronomia i lokale rozrywkowe - wszystko to składa się na swoisty "przemysł turystyczny", administrowany fachowo i na zasadach ekonomicznych. W życiu gospodarczym kraju turystyka nie odgrywa jednak tak dużej roli, jak np. w Bułgarii czy Chorwacji. Po pierwsze dlatego, że wobec prężności i potencjału produkcyjnego węgierskiego przemysłu dochody z turystyki są stosunkowo małe, po drugie - ponieważ za granicę wyjeżdża więcej turystów węgierskich, niż cudzoziemców przybywa na Węgry.


Ruch turystyczny ma natomiast duże znaczenie propagandowe, pozwala bowiem zapoznać się wielu cudzoziemcom z osiągnięciami Węgierskiej Republiki Ludowej na polu gospodarczym i kulturalnym. Są to bowiem osiągnięcia godne nie tylko uwagi, ale i podziwu.

Czytaj dalej:
Węgierska Republika Ludowa cz. 1
Węgierska Republika Ludowa cz. 2
Węgierska Republika Ludowa cz. 3
Węgierska Republika Ludowa cz. 4
Węgierska Republika Ludowa cz. 5
Węgierska Republika Ludowa cz. 6