WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Wielka Nizina Węgierska cz. 12

Najważniejszym zakładem przemysłowym miasta jest fabryka medykamentów Hajdusagi Gyogyszergyar. Produkuje ona wielkie ilości antbiotyków, a stale rozbudowywane zakłady pomocnicze dostarczają w sumie niemal jedną trzecią ogólnej ilości produkowanych w kraju środków farmaceutycznych. Czynna jest także fabryka instrumentów medycznych oraz pierwsza w kraju fabryka łożysk tocznych. Są także zakłady konfekcyjne oraz liczne fabryki przemysłu spożywczego, lekkiego i zakłady mechaniczne. Jeżeli - znużeni wędrówką po rozległym mieście - trafimy wreszcie do dzielnicy parkowo-rozrywkowej, wyda nam się ona jakby odrębną miejscowością, spokojnym i zacisznym uzdrowiskiem. Przeskok istotnie jest ogromny. Cała ta dzielnica nazywa się Wielki Las; przed laty był to istotnie las, położony z dala od ówczesnego miasta.

Przez sam środek przechodzi aleja topolowa Ady Endre. Na jej początku skupiają się letnie restauracje i kawiarnie, jest malowniczy staw z łódkami i nowe sanatorium. Nieco dalej, po lewej stronie, kryją się w gąszczu drzew - baseny kąpielowe. Jest ich pięć - sportowa pływalnia z wodą zimną, basen kąpielowy z ciepłą wodą mineralną, basen leczniczy z wodą gorącą, pływalnia z maszynerią do wzbudzania fal morskich oraz kąpielisko dla dzieci. Wody tutejsze mają silne własności lecznicze, oprócz kąpieli ordynowanych przez lekarzy przeprowadza się także kuracje wewnętrzne, pijąc różne rodzaje wód. Leczy się przede wszystkim choroby stawów, układu krążenia i schorzenia nerwowe. Ogromne kąpielisko (posiadające także łazienki dla kuracji w chłodnych porach roku) wyposażone jest w zakłady gastronomiczne. Po prawej stronie alei widać cztery boiska sportowe z kompletnymi urządzeniami dla różnych dyscyplin sportu.


Na końcu alei znajduje się wejście na pięknie utrzymany cmentarz. Pełno tutaj kwiatów, podobnie zresztą jak w całym mieście. Mieszkańcy Debreczyna lubują się zwłaszcza w kwiatach o intensywnie czerwonej barwie, stąd też liczne klomby przypominają ogrody francuskiej i włoskiej Riwiery. Gdy wrócimy na początek alei Ady Endre, mamy jeszcze do wyboru dwa spacery. Pierwszy - trasą w kierunku śródmieścia - przez piękną aleję Simonyi ut. Stare drzewa na tej alei sadzili huzarzy z pułku dowodzonego przez płk. Simonyi w czasach napoleońskich. Po obu stronach stoją w ogrodach pałacyki i wille. Drugi spacer będzie nieco dłuższy. Idąca stąd prosto, w kierunku północnym ul. Pallagi zaprowadzi nas do odległego o 6 km ośrodka naukowego Pallag-Puszta. Mieści się tutaj najstarsza i największa na Węgrzech Wyższa Szkoła Rolnicza oraz Instytut Meteorologiczny i doświadczalna stacja uprawy tytoniu.

W okolicy miasta jest jeszcze jedno miejsce do zwiedzenia - pole bitwy z roku 1849. Na niewielkim wzgórku, znajdującym się w odległości ok. 1 km od cmentarza, wznosi się 8-metrowy pomnik. Z tego właśnie pagórka generał honwedów Nagy Sandor dowodził wojskami węgierskimi, które usiłowały powstrzymać maszerujące od północy armie cara rosyjskiego. Padło w boju kilka tysięcy bohaterskich powstańców, lecz ta ofiara nie zdała się na nic - przewaga nieprzyjaciół była tak przygniatająca, że resztki wojsk węgierskich skapitulowały niebawem po bitwie.

Czytaj dalej:
Wielka Nizina Węgierska cz. 1
Wielka Nizina Węgierska cz. 2
Wielka Nizina Węgierska cz. 3
Wielka Nizina Węgierska cz. 4
Wielka Nizina Węgierska cz. 5
Wielka Nizina Węgierska cz. 6
Wielka Nizina Węgierska cz. 7
Wielka Nizina Węgierska cz. 8
Wielka Nizina Węgierska cz. 9
Wielka Nizina Węgierska cz. 10
Wielka Nizina Węgierska cz. 11
Wielka Nizina Węgierska cz. 13
Wielka Nizina Węgierska cz. 14
Wielka Nizina Węgierska cz. 15
Wielka Nizina Węgierska cz. 16
Wielka Nizina Węgierska cz. 17
Wielka Nizina Węgierska cz. 18
Wielka Nizina Węgierska cz. 19
Wielka Nizina Węgierska cz. 20