WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Wielka Nizina Węgierska cz. 20

Przecznicami ulic promienistych są dwie koncentryczne ulice okrężne, na wzór budapeszteńskich i wiedeńskich "ringów". Na wielkim skrzyżowaniu znajdują się place lub skwery, dużo jest w ogóle zieleni, ruch odbywa się bez zakłóceń, tak typowych dla miast o starej sieci zbyt wąskich ulic. Obszar miasta jest wydłużony, zabudowa rozciąga się wzdłuż brzegu Cisy, nad którym wybudowano piękne bulwary. Ozdabiają je, tak jak i wiele innych części miasta, niezliczone pomniki. Most łączy miasto z przedmieściem Nowy Szeged, położonym na brzegu przeciwnym. Projektodawcą dawnego mostu, zbudowanego w XIX w. i poważnie uszkodzonego w czasie ostatniej wojny, był Gustaw Eiffel, ten sam, który skonstruował słynną wieżę w Paryżu. W południowej części miasta rozciąga się przedmieście Alsovaros (Dolne Miasto), w którego centrum znajduje się cenny zabytek: kościół pochodzący z XV w. Blisko Alsovaros znajduje się na Cisie wysepka, zwana "Wyspą Czarownic". Jak głosi tradycja, w średniowieczu spalono tam kilka kobiet, podejrzanych o czary.

Najciekawsze budowle Szegedu skupione są wokół placu Belojannisa. Najstarszym zabytkiem jest XIII-wieczna, ośmiokątna wieża, odsłonięta w 1925 r. podczas wyburzania nowszych murów kościoła parafialnego. Naprzeciw tej romańskiej budowli wznoszą się mury pałacu biskupiego i uniwersytetu, ozdobione arkadami i rzeźbami, oraz kościół wotywny, zbudowany po roku 1879 w stylu neoromańskim.

Godny uwagi jest także ratusz z wysoką wieżą, stojący przy placu Szechenyi, oraz okazała synagoga wzniesiona w XIX w. w stylu klasycystycznym przy ul. Hajnoczy. Interesujące są zbiory miejskiego muzeum, mieszczącego się w pałacu kultury u wylotu promenady nadrzecznej. Muzeum posiada bogatą ekspozycję archeologiczną, galerię obrazów i kolekcję numizmatyczną, liczącą ponad 10 tys. monet z różnych epok i krajów. Biblioteka, znajdująca się na piętrze budynku muzealnego, liczy przeszło 200 tys. tomów. Szeged jest jednym z najbardziej aktywnych w kraju prowincjonalnych ośrodków kulturalnych i naukowych. Co roku w sierpniu odbywa się tu międzynarodowy festiwal muzyczny. Na placu Belojannisa, odznaczającym się świetną akustyką, dają przedstawienia najlepsze zespoły operowe i teatralne, koncertują orkiestry symfoniczne, śpiewają chóry.


W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera przemysł Szegedu. Największym zakładem przemysłowym jest kombinat tekstylny, wybudowany w ramach planu trzyletniego, rozbudowany w pierwszej pięciolatce. Prócz tego czynne są fabryki przemysłu skórzanego, drzewnego i spożywczego.

Celem częstych wycieczek w okolicy jest Mako, malowniczo położone nad brzegiem Maruszy, ok. 25 km na wschód od Szegedu. Jest to schludne, pełne kwiatów i zieleni miasteczko, słynące ze znakomitej gastronomii. W okolicy Mako wyhodowano w początkach XIX w. nowy gatunek cebuli, plantowanej obecnie w wielkich ilościach. Cebula ta zawiera dwukrotnie więcej witaminy C niż cytryna, interesują się nią liczni odbiorcy zagraniczni. W pobliżu Mako, we wsi Mezokopancs, znajduje się jeden z najstarszych kościołów na Węgrzech, zbudowany jeszcze za panowania Arpadów. Nie mniej interesującą osobliwością okolic Szegedu jest jezioro Feherto (Jez. Białe) znajdujące się w odległości 7 km na północ od miasta.

Jest to jezioro błotne, w pewnych porach roku całkowicie niemal pozbawione lustra wody. Znaczną powierzchnię porastają trzciny i szuwary. Gąszcze roślinności na bagnach zamieszkują ogromne ilości ptactwa błotnego i wodnego. Naliczono tutaj ponad 200 gatunków różnych ptaków, w tym wiele bardzo rzadkich, pozostających pod ochroną. W czasie zimy zatrzymują się tutaj stada ptaków, przylatujących z północy. Cała powierzchnia jeziora stanowi rezerwat przyrodniczy.

Ukończywszy zwiedzanie miasta i okolicy, wybierzemy się w drogę powrotną do Budapesztu. Szeged ma ze stolicą bardzo dogodne i szybkie połączenia: podróż samolotem trwa 50 minut, pociągiem 3 do 4 godzin. Na następną wycieczkę wyruszymy z Budapesztu w kierunku zachodnim. Celem jej będzie Mała Nizina i Alpy Węgierskie.

Czytaj dalej:
Wielka Nizina Węgierska cz. 1
Wielka Nizina Węgierska cz. 2
Wielka Nizina Węgierska cz. 3
Wielka Nizina Węgierska cz. 4
Wielka Nizina Węgierska cz. 5
Wielka Nizina Węgierska cz. 6
Wielka Nizina Węgierska cz. 7
Wielka Nizina Węgierska cz. 8
Wielka Nizina Węgierska cz. 9
Wielka Nizina Węgierska cz. 10
Wielka Nizina Węgierska cz. 11
Wielka Nizina Węgierska cz. 12
Wielka Nizina Węgierska cz. 13
Wielka Nizina Węgierska cz. 14
Wielka Nizina Węgierska cz. 15
Wielka Nizina Węgierska cz. 16
Wielka Nizina Węgierska cz. 17
Wielka Nizina Węgierska cz. 18
Wielka Nizina Węgierska cz. 19