WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Wielka Nizina Węgierska cz. 3

Największym miastem regionu Tiszakoze położonego między Dunajem i Cisą jest Kecskemet, liczące ponad 60 tys. mieszkańców. Nazwa tego

miasta cieszy się popularnością wśród amatorów typowo węgierskich trunków. Tutejsza gorzelnia produkuje bowiem wielkie ilości eksportowych napojów wyskokowych: Barackpalinka (wódka morelowa), meggylelke (wiśniówka przypominająca koniak), oraz likier morelowy i specjalny gatunek aperitifu owocowego, zaprawianego esencją migdałową.

Na alkoholu nie kończy się bynajmniej sława przemysłu spożywczego Kecskemetu. Są tu bowiem fabryki, produkujące znakomite konserwy owocowe: dżemy, konfitury, oraz soki i moszcze w rodzaju tak zwanych nektarów. Bazą surowcową dla tego przemysłu są ogromne sady, rozrzucone w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta. Liczą one w sumie ponad 3 mln drzew owocowych, przede wszystkim moreli. Spotyka się także wiele winnic. W porze kwitnienia moreli sady wyglądają z daleka jak przyprószone śniegiem. Morele z okolic Kecskemet mają sławę najsmaczniejszych i najdelikatniejszych w całym kraju, głównie dzięki cienkiej skórce, którą zdejmuje się z owocu bez trudu.


Jesienią targi i punkty skupu w Kecskemet są dosłownie zasypane stosami dorodnych i wonnych owoców wszelkich gatunków. Samych tylko winogron eksportuje się stąd 3 do 4 tys. ton, ponadto z miejscowych winogron produkuje się do 300 tys. hektolitrów wina rocznie.

Miasto rozwijało się jako ośrodek handlowy typowo rolniczej okolicy. Stąd też rynek ma bardzo dużą powierzchnię. Skupiają się wokół niego najstarsze budowle: kościół franciszkański z XIII w., kościół ewangelicki zbudowany w roku 1682, ratusz w stylu węgierskiego baroku oraz teatr miejski, stanowiący zmniejszoną kopię stołecznego teatru Vigszinhaz. Interesujący jest fakt, że kościół ewangelicki został wzniesiony jeszcze w okresie panowania Turków, jako jedna z niewielu świątyń chrześcijańskich budowanych w tej epoce na Węgrzech. Mieszkańcy Kecskemetu musieli uzyskać w tym celu specjalne zezwolenie sułtana Mohameda IV. Najbardziej okazałym budynkiem nowoczesnym jest hotel Aranyhomok (Złoty Piasek), ukończony w roku 1963, jeden z najbardziej komfortowych hoteli na Węgrzech.

Osobliwością regionu Duna-Tiszakoze jest brak wsi: nie ma tu zupełnie wiosek w sensie skupisk osadniczych, lecz pojedyncze, luźno rozrzucone zagrody. W czasach tureckich ludność wiejska uciekała ze wsi do miast; ponieważ tereny miejskie stanowiły osobistą własność kolejnych sułtanów i dzięki temu mieszkańcy miast mieli jakiś statut prawny, chroniący ich przed samowolą urzędników i maruderów tureckich. Wioski całkowicie się wyludniły, rozrastał się natomiast obszar miasta Kecskemet.

Chłopi codziennie dojeżdżali na swoje pola, od wiosny do końca żniw. Z czasem wznosili na polach tymczasowe schronienia, w których mogli nocować podczas najbardziej intensywnych robót polowych. Po ustąpieniu Turków część owych schronisk przekształcono na stałe zagrody chłopskie, jednak nie istniały ani ośrodki administracyjne gromad wiejskich, ani też nie było ośrodków handlowych. Ten stan rzeczy przetrwał prawie bez zmian aż do roku 1945. Dopiero po reformie rolnej władze węgierskie podjęły trudną akcję tworzenia nowych gmin wiejskich, tak np. na obszarze 265 tys. ha w okolicy Kecskemet (69 tys. mieszkańców) utworzono 8 gmin. W każdej trzeba było wybudować ośrodek administracyjno-kulturalny, składający się z lokalu rady narodowej, przychodni lekarskiej, izby porodowej, przedszkola, kilku szkół, domu kultury, urzędu pocztowego oraz wodociągu i rozdzielni elektrycznej.

Czytaj dalej:
Wielka Nizina Węgierska cz. 1
Wielka Nizina Węgierska cz. 2
Wielka Nizina Węgierska cz. 4
Wielka Nizina Węgierska cz. 5
Wielka Nizina Węgierska cz. 6
Wielka Nizina Węgierska cz. 7
Wielka Nizina Węgierska cz. 8
Wielka Nizina Węgierska cz. 9
Wielka Nizina Węgierska cz. 10
Wielka Nizina Węgierska cz. 11
Wielka Nizina Węgierska cz. 12
Wielka Nizina Węgierska cz. 13
Wielka Nizina Węgierska cz. 14
Wielka Nizina Węgierska cz. 15
Wielka Nizina Węgierska cz. 16
Wielka Nizina Węgierska cz. 17
Wielka Nizina Węgierska cz. 18
Wielka Nizina Węgierska cz. 19
Wielka Nizina Węgierska cz. 20