WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Z biegiem Dunaju cz. 14

Na pobrzeżach Sarkoz, szczególnie w okolicy miasteczka Szekszard, doskonale udaje się uprawa winnej latorośli. Wina marki Szekszard należą do najlepszych w kraju. Jest to okolica bardzo bogatych znalezisk archeologicznych. Natrafiono na ślady osad Celtów, Rzymian, Awarów, Hunów i Słowian. W Szekszard są dwa muzea - Narodowe i Miejskie, oraz ruiny budowli sakralnych z okresu początków państwa węgierskiego. Bohaterem miasteczka jest "węgierski Munchhausen", żołnierz z czasów napoleońskich, Janos Hary. Wsławił się on nieprawdopodobnymi przygodami, które opowiadał w winiarniach po powrocie z wojny. Janos Hary jest postacią autentyczną, lecz jego czyny i przygody zostały znacznie ubarwione w ludowych legendach obiegających cały kraj, oraz w licznych utworach literackich.

Na zachód od Sarkaz wznoszą się góry Mecsek, zaś u stóp tych gór - od południa - leży jedno z najstarszych i najbogatszych w kulturalne tradycje miast kraju, Pecz (Pecs). Jest to zarazem jedno z najpiękniej położonych miast - perspektywę wielu ulic ząmykają zarysy łagodnych kop górskich, koloru żółtozielonego, jak gdyby zieleń roślinności mieszała się ze złotą barwą południowego słońca. Niebo jest tutaj tak błękitne, jak nad Morzem Śródziemnym. Klimat zaś, dzięki osłonie gór i dobremu nasłonecznieniu, jest zarazem ciepły i łagodny. Na stokach gór Mecsek dojrzewają nawet figi.


Pecz istniał jako ludne miasto już w czasach rzymskich, lecz pod inną nazwą - Sopianae. W okresie wędrówki ludów nie zniszczyły go kolejne fale barbarzyńców. Zmieniał władców, lecz trwał. Przewinęli się przez jego mury Goci, Gepidzi, Hunowie i Awarowie. W źródłach histiorycznych z IX w. określa się Pecz jako "Quinque Ecclesiae", skąd powstała późniejsza nazwa niemiecka Funfkirchen - Pięć Kościołów. Gdy przyszli Madziarowie, Pecz już od 500 lat był miastem chrześcijańskim - najstarszy tutejszy kościół został wybudowany w IV w. Stefan I ufundował biskupstwo, miasto stało się wkrótce najsilniejszym ośrodkiem kulturalnym średniowiecznych Węgier. W roku 1367 założono tu uniwersytet - jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.

Turcy panowali w mieście do roku 1686, nie wyrządzając mu większych szkód. Rozebrali do fundamentów kościół św. Bartłomieja i z kamieni wznieśli okazały meczet z dwunastopiętrowym minaretem. Meczet ten stoi do dziś. Przerobili także na meczet starą katedrę. Ale po wypędzeniu Turków przywrócono katedrze zarówno pierwotną funkcję, jak i postać. Jest to budowla najbardziej charakterystyczna dla miasta, widoczna zewsząd, tysiące razy rysowana i fotografowana. Kształt katedry jest osobliwy: zwarta, przysadzista bryła z mnóstwem romańskich łuków, najeżona czterema spiczasto zakończonymi wieżami. W murach tej katedry są fragmenty rzymskie, romańskie, wczesnogotyckie wreszcie. Wystrój wnętrz jest barokowy, pochodzi głównie z XVIII w.

Czytaj dalej:
Z biegiem Dunaju cz. 1
Z biegiem Dunaju cz. 2
Z biegiem Dunaju cz. 3
Z biegiem Dunaju cz. 4
Z biegiem Dunaju cz. 5
Z biegiem Dunaju cz. 6
Z biegiem Dunaju cz. 7
Z biegiem Dunaju cz. 8
Z biegiem Dunaju cz. 9
Z biegiem Dunaju cz. 10
Z biegiem Dunaju cz. 11
Z biegiem Dunaju cz. 12
Z biegiem Dunaju cz. 13
Z biegiem Dunaju cz. 15
Z biegiem Dunaju cz. 16
Z biegiem Dunaju cz. 17