WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Z biegiem Dunaju cz. 16

Niektórzy nazywają Komlo "siostrzycą" nowego miasta hutniczego Dunaujvaros. Istotnie, Komlo wybudowane zostało w ramach tego samego planu gospodarczego, zaś górniczy urobek tutejszych kopalni - węgiel koksujący - transportowany jest niemal w całości do nowej huty nad Dunajem.

Część mieszkalną Komlo zbudowano według nowoczesnych założeń urbanistycznych, przestronnie, z dala od dymów przemysłowych i huku maszyn. Jasne domki wśród zieleni wyglądają bardziej jak duży ośrodek wypoczynkowy, niż robotnicze osiedle mieszkaniowe.

Ziemie, położone na południe od gór Mecsek i od Peczu, to okręg rolniczo-leśny, zwany Baranya. Wyróżnia się w tym regionie niewielkie pasmo wzgórz Villany. Znajdują się tutaj dwa znane uzdrowiska - Harkany i Siklos. Wody mineralne Harkany są silnie radioaktywne i mają temperaturę do 62 stopni. Leczy się tutaj przede wszystkim choroby mięśni i stawów, oraz nerwice. Atrakcją Siklos jest stary zamek średniowieczny, doskonale zachowany. W dawnych czasach mieściło się tu więzienie, obecnie część zabytkowych wnętrz zamieniono na hotel turystyczny. Ciekawa jest sztuka ludowa regionu Baranya. Bogato reprezentowana jest rzeźba w drzewie. Pięknie wygląda świąteczny strój kobiet wiejskich: koronkowe czepki, kwieciste fartuchy, kolorowe pończochy ozdobione pomponikami, wreszcie buty, na których zamiast guzików pysznią się haftowane kwiaty. W miasteczku Mohacz (Mohacs) i jego okolicy do dziś utrzymała się tradycja karnawałowych pochodów. Ich uczestnicy przebrani w fantastyczne stroje zakrywają twarze maskami o przerażającym wyrazie. Nazwa tego pochodu - "pokladna" wskazuje na słowiański rodowód zwyczaju. Istotnie, wpływy słowiańskie są tutaj silne, jest to obszar nadgraniczny, gdzie od wieków mieszały się południowo-słowiańskie i węgierskie elementy kultury ludowej.


Mohacz nad Dunajem jest niewielką osadą, lecz jej nazwę zna każde dziecko węgierskie. Bitwa pod Mohaczem, stoczona w roku 1526 przez wojska węgierskie z Turkami stała się jedną z największych katastrof w historii kraju. Zginął kwiat rycerstwa, padł w boju król Ludwik II. Klęska spowodowała nieco później zalew większej części kraju przez Turków i niewolę, trwającą blisko 150 lat. W muzeum regionalnym w Mohaczu zgromadzono wiele pamiątek historycznych tyczących owych tragicznych wydarzeń.

Czytaj dalej:
Z biegiem Dunaju cz. 1
Z biegiem Dunaju cz. 2
Z biegiem Dunaju cz. 3
Z biegiem Dunaju cz. 4
Z biegiem Dunaju cz. 5
Z biegiem Dunaju cz. 6
Z biegiem Dunaju cz. 7
Z biegiem Dunaju cz. 8
Z biegiem Dunaju cz. 9
Z biegiem Dunaju cz. 10
Z biegiem Dunaju cz. 11
Z biegiem Dunaju cz. 12
Z biegiem Dunaju cz. 13
Z biegiem Dunaju cz. 14
Z biegiem Dunaju cz. 15
Z biegiem Dunaju cz. 17