WycieczkaNaWegry.pl

Poznaj najpiękniejszy kraj nad Dunajem!
Węgry

Ziemia cz. 2

Malowniczy przełom Dunaju oddziela Średniogórze Zadunajskie od Średniogórza Północnego, które pólscy geografowie zaliczają do Karpat. Region ten zajmuje północno-wschodnią część kraju i dzieli się na szereg odrębnych masywów. Najbliżej przełomu Dunaju wznosi się grupa wzgórz Borzsony (939 m), następnie dalej na wschód góry Matra (najwyższy szczyt Kekes — 1015 m), Góry Bukowe (węgierska nazwa Bukk, wzniesienia do 959 m), wreszcie wzgórza Zempleny (787 m) i samotna góra Tokajska (515 m) będąca stożkiem zamarłego wulkanu.

Mimo braku terenów o wyraźnej budowie górskiej Węgry obfitują w zakątki i okolice charakteryzujące się dużą malowniczością krajobrazu i niezaprzeczalnym urokiem. Przyczyniają się do tego wody śródlądowe — rzeki i jeziora. Dwie największe rzeki, Dunaj i Cisa, mają źródła i ujścia poza granicami kraju. Dunaj na terenie Węgier ma 410 km długości, jest uregulowany i żeglowny, stanowi ważną międzynarodową drogę komunikacyjną. Żeglowna jest także Cisa, jej długość w granicach Węgier wynosi 577 km. Pozostałe rzeki mają niewielkie znaczenie ze względu na małą ilość dopływów. Od wielu lat sporo uwagi poświęcano regulacji rzek przepływających przez tereny rolnicze Wielkiej Niziny, wybudowano też sporo kanałów nawadniających i komunikacyjnych.


Największym jeziorem jest Balaton, jego powierzchnia wynosi 596 km2, zaś długość — 77 km. Brzegi jeziora od przeszło wieku wykorzystywane są przez letników i turystów, jest to najbardziej popularny region wypoczynkowy kraju. Między Balatonem i Budapesztem leży zanikające jezioro Velence o pow. 27 km2. W północno-zachodnim zakątku kraju leży rozległe, lecz bardzo płytkie jezioro Ferto, przez które przebiega granica z Austrią. Nazwa austriacka tego zbiornika (zwykle wymieniana na mapach) brzmi Neusiedler See. Kilkanaście jezior znajduje się na Wielkiej Nizinie, największe z nich to Feherto w pobliżu miasta Szeged. W okresach suszy jezioro to zanika całkowicie.

Osobliwością hydrografii Węgier jest liczne występowanie wód mineralnych. Są to wody zarówno chłodne, jak i gorące, o różnorodnych i silnych własnościach leczniczych. Znane są źródła siarczane, żelaziste, alkaliczno-słone i gorzkie. Te ostatnie spotyka się w tak wielkiej obfitości, jak nigdzie indziej na świecie. Bogactwo wód mineralnych jest skutkiem stosunkowo (jak na wiek geologiczny) niedawnej działalności wulkanicznej. Źródła mineralne biją nie tylko w górach, lecz i na samej nizinie. Wykorzystuje się je do urządzania sanatoriów, otwartych kąpielisk, a także i do celów przemysłowych.

Czytaj dalej:
Ziemia cz. 1
Ziemia cz. 3
Ziemia cz. 4