Węgry należą do krajów, gdzie gry kasynowe i zakłady bukmacherskie są legalne. Jednakże zarówno gracze, jak i operatorzy kasyn musieli zmierzyć się z poważnymi ograniczeniami. Wygląda na to, że węgierskie władze zdecydowały się na legalizację hazardu w celu zapewnienia sobie tak prosperującego sektora jak w wielu innych krajach europejskich.

Historia hazardu na Węgrzech

Pomimo działań podjętych na rzecz popularyzacji zakładów bukmacherskich online węgierskie władze nie chciały zwracać na to większej uwagi. Po ustawie o grach hazardowych z 1991 r. sprawy zostały zawieszone, dopóki Unia Europejska nie wezwała Węgier do ponownego rozważenia surowych zasad i przepisów oraz umożliwienia zagranicznym operatorom wejścia na rynek gier hazardowych w kraju.

Nie podjęto jednak żadnych pilnych działań w tym kierunku, a węgierski rynek hazardowy nadal ma swojego monopolistę. Warto też dodać, że sześć lat temu Węgry osiągnęły ważny kamień milowy, kiedy zalegalizowano pokera online jako grę losową.

Według osób posiadających wiedzę na ten temat; zakłady od zawsze należały do ​​ulubionych zajęć Węgrów. Pierwsze wzmianki o działalności bukmacherskiej sięgają początku XIX wieku. Dlatego oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat rynek będzie się rozwijał. Jednak wcześniej trzeba dokonać znaczących zmian.

Ustawa o grach hazardowych z 1991 r. umożliwiła firmie Szerencsejatek Zrt zostanie monopolistą na rynku węgierskim. Firma oferuje szeroką gamę gier loteryjnych i prowadzi dwa kasyna stacjonarne.

Istniejące przepisy i regulacje mogą zostać zmienione w dowolnym momencie, tak jak w 2009 roku zniesiono zakaz gry w pokera online. Dwa lata później węgierskim graczom zabroniono gry na automatach, chyba że znajdują się one w licencjonowanych kasynach. A w połowie 2013 roku poczyniono znaczne postępy w rozwoju działalności w zakresie zakładów sportowych.

Ustawa o grach hazardowych została zmieniona w 2013 roku, kiedy węgierscy urzędnicy hazardowi mogli przyznać 11 licencji na prowadzenie kasyn. Licencje kasyna podzielone są na trzy klasy. Natomiast operatorzy muszą spełniać określone wymagania i przestrzegać dozwolonej liczby automatów hazardowych dla każdej kategorii.

Węgierski sektor hazardowy od dłuższego czasu uważany jest za „nieprzyjazny” dla zagranicznych operatorów hazardowych. Nic więc dziwnego, że sprowokowało to zagranicznych operatorów do podejmowania prób nielegalnego świadczenia swoich usług w tym kraju.

Przegląd hazardu na Węgrzech

W 1991 r. ustanowiono węgierską ustawę o grach hazardowych, która mówi, że wszystkie kasyna z siedzibą na Węgrzech są regulowane zgodnie z wyżej wymienioną ustawą. Na razie liderem na węgierskim rynku hazardowym jest Game of Chance. Firma ta regulowana jest przez rząd. Aczkolwiek istnieje też kilka mniejszych firm hazardowych, które prowadzone są prywatnie.

Jeśli chodzi o opcje hazardu na odległość, gracze z Węgier mogą korzystać z tej opcji bez naruszania zasad. A to dlatego, że kasyna online zostały zalegalizowane – urzędnicy państwowi przyznali licencje najbardziej wiarygodnym operatorom.

Jak wspomniano, węgierski segment gier hazardowych musi uporać się z poważnymi problemami, które utrudniają jego dalszy rozwój. W rzeczywistości sytuacja nie jest taka dziwna, biorąc pod uwagę liczbę krajów, które mają ten sam problem. Wydaje się, że międzynarodowi operatorzy online nie chcą akceptować zakładów węgierskich graczy.

Istnieje również niepokojąca tendencja do coraz większej liczby graczy obstawiających zakłady, niezależnie od ograniczeń i naruszeń, które popełniają. Ponadto, węgierskie banki nie mogą przetwarzać transakcji związanych z wpłacaniem i wypłacaniem środków na zakłady.

Na rynku dostępnych jest kilku operatorów zakładów online. Płacą oni podatki na rzecz rządu, a ich kwota zależy głównie od rodzaju świadczonych przez nich usług bukmacherskich.

Szerencsejatek Zrt to nazwa węgierskiej loterii prowadzonej przez rząd. Została założona na początku lat 90. i od tego czasu jest jedną z niewielu organizacji hazardowych, które wzbogacają swoje portfolio. Teraz oferuje zakłady sportowe, keno, gry lotto itp. Warto dodać, że w 2002 roku wiele popularnych gier stało się dostępnych w formacie online.

Hazard online na Węgrzech

Operatorzy kasyn online mogą zgodnie z prawem oferować produkty i usługi w zakresie gier hazardowych na Węgrzech przez okres pięciu lat. Następnie muszą ubiegać się o odnowienie licencji. Ich siedziba może znajdować się na Węgrzech lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Operatorzy, którzy naruszają prawo, świadcząc usługi hazardowe bez licencji, podlegają karom finansowym i ryzykują zablokowanie swoich witryn przez węgierskich dostawców usług internetowych.

W 1998 roku Szerencsejáték udostępnił swoje produkty w formacie online, a poza tym gracze mogli obstawiać swoje zakłady przez SMS.

I chociaż sektor gier hazardowych online jest już otwarty, opłaty licencyjne nadal trzymają operatorów z dala od Węgier. Nie trzeba dodawać, że węgierscy gracze zawsze mogą zdecydować się na grę w zagranicznych kasynach online. Jednak większość z nich nie obsługuje języka węgierskiego.