KRÓTKA HISTORIA MIASTA

Eger to miasto położone w północno-wschodniej części Węgier. Jest stolicą komitatu Heves i liczy niecałe 60 tysięcy mieszkańców. Początek miejscowości jest ściśle związany z założeniem na jej terenie biskupstwa przez króla św. Stefana w 1009 roku. Przez następne lata Eger był jednym z głównych ośrodków religijnych w kraju. Niestety, w 1241 roku zniszczyły go napadające wojska tatarskie. Kilka lat później w mieście zbudowano zamek, przyciągnęło to osadników, którzy zakładali winnice i inne rzemiosła. Z czasem rozwinęła się też infrastruktura.
XVI wiek, to dla Egeru przede wszystkim czas walk z Imperium Osmańskim. W 1552 roku armia turecka rozpoczęła atak na lokalny zamek. Oblężenie trwało około 40 dni i zakończyło się porażką i wycofaniem wojsk osmańskich. Jednak 44 lata później Eger został już opanowany przez Turków. Władali nim aż do 1687 roku. Kolejne stulecia to etap przywracania świetności miastu. Dzięki temu, XX wiek okazał się bogaty w walory kulturalne oraz edukacyjne.

Tutaj przeczytasz o 5 miastach na Węgrzech, które warto odwiedzić.

ZABYTKI, ATRAKCJE I KULTURA

Nie da rady wymienić tutaj wszystkich atrakcji Egeru, dlatego należy przytoczyć kilka najciekawszych, które skłonią do lepszego poznania tego miasta.

ZAMEK Z XIII WIEKU – ten sam, w którym bronili się mieszkańcy przed atakiem Osmanów. Działa w nim m. in. muzeum Istvana Dobo – dowódcy obrony zamku w 1552 roku.
MINARET – pozostałość po tureckim panowaniu. Wysokość sięga 40 metrów.
DOLINA PIĘKNEJ PANI – miejsce, gdzie można spróbować różnych gatunków wina.
EGER STAR WEEKEND – dwa ostatnie dni lipca i dwa pierwsze dni sierpnia. Razem cztery dni radosnego święta muzyki, jedzenia i wina.
FESTIWAL PIWA – odbywa się w sierpniu. Można na nim skosztować piw rzemieślniczych, a całemu wydarzeniu towarzyszą koncerty zespołów muzycznych.
MIASTO POD MIASTEM – czyli duży system podziemnych korytarzy zbudowany po tureckich rządach. Długość trasy liczy około 3 km, a jej przejście zajmuje niecałą godzinę.