Tak piękny kraj, jakim są Węgry, musiał stać się z czasem jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wyjazdów. Dziś wycieczki do stolicy tego kraju cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a zwiedzanie Budapesztu oferuje nam niemal każde biuro podróży. Od jakich miejsc zazwyczaj rozpoczyna się zwiedzanie Budapesztu? W większości przypadków wycieczki pierwsze swe kroki kierują na Górę Gellerta – jedno z najważniejszych miejsc, jakimi mogą się pochwalić Węgry. Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe?

O Górach Gellerta

Góra Gellerta to punkt wyjątkowy z kilku względów. Znajduje się tu wiele atrakcji, których zwiedzenie każde biuro podróży uważa za niezwykle ważną kwestię. To strome wzgórze to malownicze tereny nad Dunajem oraz legendy, które sięgają aż do czasów pogańskich. Podobne okolice znajdziemy również niedaleko Torunia – atrakcje tego miasta sprawdzisz na Toruń Info. Co do gór na Węgrzech, to ważną rolę odgrywa tu również św. Gerard – patron wzniesienia, który zasłużył się w czasie walki z buntami pogańskimi w XI stuleciu. Pojmany przez pogan, miał właśnie z tego wzgórza zostać zepchnięty do Dunaju, a w miejscu śmierci świętego stoi dziś potężna statua. W jej pobliżu tryska jedno ze źródeł, z którymi powszechnie kojarzone jest to słynne wzgórze.

Pomniki na wzgórzu

Kolejnym ważnym pomnikiem na tym wzgórzu jest Pomnik Wyzwolenia, a kolei u stóp Góry można zobaczyć pomnik Cesarzowej Sisi. Na Górze Gellerta znajduje się też słynne kąpielisko, które powstało w 1918 roku i które do dziś uznawane jest za najpiękniejszy i najważniejszy obiekt tego typu, jakim mogą się pochwalić Węgry. Każde biuro podróży stara się tak zaplanować program wycieczki, by turyści mogli tez na spokojnie zwiedzić Cytadelę. Zbudowana przez Austriaków w połowie XIX wieku, dziś znana jest przede wszystkim jako rewelacyjny punkt widokowy.